ג'ון אסקודרו – מאסטר מועדוני: -ישראל: "לייטנינג סיינטיפיק ארניס ישראל", – פיליפינים: "אקדמיה טרסיה סראדה אי קאדניליה אי אספדה אי דגה" (הידועה בכינויה סאנדיי סקול). jon.jpeg

ג'ון נולד ב-26.8.1975, בעיר מנילה שבפיליפינים.
כבר בילדותו נמשך ג'ון לעולם אומנויות הלחימה. המשיכה לתחום אינה זרה למשפחתו -סבו היה מתאגרף חובב ובעל השפעה שלימים עיצבה את חייו של ג'ון. כחובב אקשן, נהג ג'ון ללכת עם אביו להצגות כפולות של סרטי קונג-פו בקולנוע. מנהג זה העצים וחיזק מטבע הדברים את רצונו ללמוד להילחם, "כמו בסרטים". כילד, התנסה ג'ון באמנויות לחימה יפאניות וקוריאניות בעיקר – אלה היו נגישות יותר לשוחרי התחום. מאוחר יותר, כאשר נרשם לאוניברסיטה, החל ג'ון להתאמן בצורה ממוקדת ויסודית באומנויות הלחימה הסיניות.

בשנת 1994 פגש ג'ון את סיפו בניטו קו והחל ללמוד תחתיו את רזי אמנויות הלחימה הסיניות השונות, המוכרות יותר במערב בשמם הפופולארי "קונג-פו". מאוחר יותר, ייסד ג'ון את מועדון הוו-שו באוניברסיטה של הפיליפינים וכיהן כנשיאו הראשון.
ג'ון החל ללמוד וו-שו מסורתי של שאולין (נמר, עגור, גמל-שלמה צפוני ועוד), תוך שהוא התקדם לשיטות סיניות נוספות, כגון: שינג-אי, בה-גוואה-ז'אנג, נשק מסורתי וטאי-צ'י בסגנון צ'אן – האסכולה בעלת האוריינטציה הלחימתית אשר ג'ון עוסק בה עד היום.

לייטנינג סיינטיפיק ארניס

group1.jpgבסוף שנת 1996, לקראת סיום לימודיו האקדמיים באוניברסיטה של הפיליפינים (U.P), השתתף ג'ון באירוע של בית-הספר לאמנויות לחימה כמדגים וו-שו וריקוד האריה. במסגרת אירוע זה, הוא צפה בהדגמה ששינתה את חייו: מדובר היה בתצוגת אמנויות לחימה פיליפיניות, מועדון לסקא"ס בראשותו של מאסטר אלמר איבנייז' ותלמידיו. משראה את ההדגמה, ג'ון התרשם כל-כך עד שלראשונה בחייו חש פטריוט. הוא נפעם מיכולות של אמנות הלחימה של בני ארצו. בעקבות חוויה זו, הצטרף ג'ון לתלמידיו של מאסטר אלמר בלימודי היאבקות (שם כיהן כקפטן הקבוצה), ג'יו-ג'יטסו וכן לקבוצת הארניס, בה עד מהרה החל למקד את מירב מאמציו והשקעתו.

כאשר החל ג'ון בלימודי הארניס, עבר מאסטר אלמר להתגורר בחו"ל. ג'ון התאמן עם הקבוצה שישה ימים בשבוע, ארבע שעות בכל יום במשך ארבע שנים, עד שהקבוצה אוחדה עם מייסד שיטת "לייטנינג סיינטיפיק ארניס", גראנד-מאסטר בנג'מין לונה למה (הידוע בכינויו מאנג בן).

מאנג בן "אימץ" את קבוצת הארניס מהאוניברסיטה, אשר קיבלה את הכינויU.P Boys. מאמציהם ושקדנותם הכנים של חברי הקבוצה הרשימו את מאנג בן כל-כך, עד שבילה איתם את זמנו הפנוי בסופי השבוע.
ג'ון וגראנד-מאסטר לונה למה הפכו לקרובים מאוד, וג'ון נהג להסיעו לביתו בקאוויטה בתום כל יום אימונים.

ko.jpgבמסגרת לימודי אמנויות הלחימה, לקח אותם הגראנד-מאסטר איתו לפסטיבל אמנויות לחימה הבינלאומי בקוריאה. ג'ון קיבל את הזכות לנסוע פעמיים לפסטיבל בצ'ונגזו, על מנת לייצג את הפיליפינים כחלק מקבוצת ההדגמות של אמנויות הלחימה של הפיליפינים.

בסוף שנת 2001 העניק מאנג בן לג'ון את דרגת המאסטר, ובכך הפך אותו למחזיק הצעיר ביותר בתואר זה בשיטה.

בתחילת שנת 2003 נפטר מאנג בן והותיר את הארגון מוכה צער ויגון. ג'ון וקבוצתו נשארו ללמד את התלמידים שבקבוצת האוניברסיטה, כשהם ממתינים לשובו של מאסטר אלמר אשר נחשב ליורש. לצערם, חלה אלמר ונפטר בפתאומיות שנה מאוחר יותר. הארגון נותר ללא יורש.

בשנת 2004 בתמיכת משפחת לונה למה הקים ג'ון קבוצה משלו: First LSAI Masters Assembly.jpg"אקדמיה טרסיה סראדה קאדניליה אי ספדה אי דגה", הידועה יותר בכינויה Sunday School. "האקדמיה" החלה כקבוצת חברים אשר רצו ללמוד ארניס בסופי-שבוע – זאת עכב היעדר זמן פנוי אחר. ג'ון החל ללמדם בימי ראשון בבוקר בלאגונה שבאוניברסיטה של הפיליפינים, תוך שהקבוצה גדלה, מתרחבת ומתבססת.

בשנת 2005, בסיועם של מועדון סאנקיל ושל פרופסור בוט אוקנו, ארגן ג'ון את פגישת המאסטרים הראשונה של ארגון "לייטנינג סיינטיפיק ארניס". מאז מות מאנג בן, המאסטרים מעולם לא נפגשו או התארגנו ביחד עד לנקודה זו. במפגש הראשון הוחלט על הקמת מועצת מאסטרים אשר תפגש כל חודש על מנת לקבל החלטות משותפות בנושאים הקשורים לארגון. בפגישה זו, בה נכחה אף אטה פאטי (בתו של מאנג בן), גראנד-מאסטר רולנד דאנטס הציע למנות את ג'ון למזכיר הכללי של הארגון. הצעתו זכתה לתמיכתם הגורפת של הנוכחים.

תעסוקה

בשנים הבאות "אקדמיה" הוסיפה להתרחב תחת פיקוחו של ג'ון, IMG_2864.jpgשעמל ושקד על קידום אמנויות הלחימה הפיליפיניות ואף בקרב ילדים. בתקופה זו הרחיב והעמיק ג'ון את ידיעותיו באמנויות לחימה נוספות, ביניהן: הונג-גאר קונג-פו (מסיפו אלפונסו מסין), קפואירה (ממאסטר קים מקוריאה) וסיף.

ג'ון כיהן כמאמן קבוצת הנשים בתחרויות ספורט של ארניס, בנוסף, הינו מחזיק בתעודת שופט ו-referee בתחרויות ספורט של אמנויות לחימה פיליפיניות.
בשנים אלו ג'ון עבד כיועץ ומומחה נשק בחברת אבטחה ובהדרכת כוחות ביטחון ואכיפת חוק. בהדרכות הללו תרגם ג'ון עבודת מקל פיליפינית מסורתית ליישום צבאי ואבטחתי בדמות אלה טלסקופית.
בנוסף, פתח סיניפים של "אקדמיה" ברחבי מטרו-מנילה וכן לימד טאי צ'י וקפוארה לקבוצות וליחידים.

ג'ון אף התנסה בעבודה ככוריאוגרף סצנות קרב ואחראי על פעלולים בסרט "סופר נויפי" עבור פסטיבל הסרטים של חברת "מטרו מנילה". בעקבות ההצלחה בפרויקט זה, התבקש ג'ון לבנות סצנות קרב לסרטי חובבים, כמו-גם להרצות ולהופיע בכנסים שונים בנושא קרבות בסרטים.

פרוייקטים ואירועים

ג'ון היה מן המייסדים של ה- FMA Picnicsn713711605_2150759_7127423.jpg
פיקניקים אשר משמשים כמפגשים של מורים ותלמידים מפורום אמנויות הלחימה הפיליפיני. בהמשך, ג'ון נהפך לאחד המארחים והמנחים של הפיקניקים, בהזמינו ואירוחו של מורים וקבוצות משיטות שונות של אמנויות לחימה פיליפיניות מרחבי הפיליפינים, במטרה להציג את השיטות השונות ולקדם את רוח החברות והשיתוף בין שיטות ומתאמני אמנויות הלחימה הפיליפיניות השונות. פיקניקים אלו נותנים אפשרות מפגש ודיבור לעומת רוח התחרותיות השוררת בין הקבוצות השונות הרגילות להפגש רק בתחרויות.

למה קאפ – כחלק מהחלטת מועצת המאסטרים של לייטנינג סיינטיפיק ארניס, הוחלט לחגוג כל שנה את יום הולדתו של גראנד-מאסטר למה המנוח על ידי התכנסות חגיגית ותחרות מועדונים על שם הגראנד-מאסטר. ג'ון כיהן כמארגן הארוע, מארח ושופט בתחרויות.

בשנת 2006 ג'ון הצטרף כחלק מהדיירקטורים של – Philippine Council of Kali Escrima Arnis Masters
ארגון זה שם לו למטרה לקדם מורים מאמנויות הלחימה הפיליפיניות בשיטותיהם השונות. כמו כן, ג'ון הינו חבר ב-
World Arnis Sport Alliance ארגון המקדם את נושא הספורט והתחרויות בארניס.

ג'ון כיהן כדירקטור בתחרות ה- World's Championship
וכמאמן ראשי של קבוצת ההדגמות. כמו כן, הוזמן כחלק מהמשלחת של סאנגקיל לסינגפור על מנת לשפוט בתחרות "סינגפור קאפ" ולהיות מורה אורח לקבוצת לייטנינג בסינגפור. בנוסף, ג'ון הוזמן לשפוט בתחרות של דוסה פארס בסבו.

ישראל

4236_88160796605_713711605_2342464_6626212_n.jpgג'ון הוזמן ללמד בפסטיבל אמניות הלחימה הפיליפיניות הבינלאומי, אשר אורגן על-ידי ארגון "מודרן ארניס" שבפיליפינים. בסמינר זה פגש את נטע שרמיסטר שהפכה לתלמידתו, ואף הוזמן לבקר בישראל ולהעביר סמינר בתל-אביב.

בתחילת 2008 עבר ג'ון להתגורר בישראל עם נטע, שהפכה לבת-זוגו. יחד הם פתחו את מועדון "לייטנינג סייינטיפיק ארניס ישראל" בתל אביב, מתוך מטרה לקדם את אמנויות הלחימה הפיליפיניות דרך שעורים, הדגמות, הרצאות וארועים אחרים ולספק אינפורמציה ומודעות על התרבות הפיליפינית.

כיום ג'ון מחזיק בתעודת מדריך אומנות לחימה מטעם מכללת וינגייט והינו מתגורר בתל אביב, מלמד ומרצה בסמינרים ובמפגשים שונים.

לבלוג של ג'ון: https://lightningcombatives.wordpress.com/
הקליקו כאן לצפייה בסרטונים