אסקרימה, ארניס וקאלי אלו בעצם אותם השמות לאומנויות הלחימה הייחודיות לפיליפינים.

אומנויות הלחימה הפיליפיניות מורכבות מטכניקות לחימה הכוללות שימוש של נשק כגון: חרבות, סכינים, מקלות ואף יד ריקה. אומנויות הלחימה הפיליפיניות התפתחו בעבר כאשר הפיליפינים הקדומים נאבקו בכוחות הטבע, חיות פראיות ואוייבים משבטים שונים.  הארכיפלגו הפיליפיני מורכב מ-7107 איים והינו ממוקם בדרום מזרח אסיה. בשל מיקומו האסטרטגי, רבים חשקו באדמה זו. בשל כך, ובשל המגע עם תרבויות שונות (מטעמי מלחמה או מסחר) אמנויות הלחימה הפיליפיניות הן עשירות ומגוונות, ניתן לאתר בחלקן השפעות של סיוף ספרדי.

האיים הפיליפינים עשירים במשאבים טבעיים שלאורך הדורות נחשקו לרוב. בשל הצורך בהגנה עצמית כנגד שבטים עויינים, פולשים וכובשים, המקומיים של איים אלו פיתחו שיטות לחימה והגנה על פי צרכיהם. שיטות אלו הן השורשים של הרבה סגנונות שונים באמנויות הלחימה הפיליפיניות, ארניס, אסקרימה וקאלי, המיוחדות לכל איזור.

מועדון לייטנינג סיינטיפיק ארניס ישראל נוסד בשנת 2008 בישראל, על ידי מאסטר ג'ון אסקודרו ונטע שרמיסטר כאשר ג'ון הגיע לארץ. מאסטר ג'ון הינו אחד מהאנשים האחרונים שלמדו ישירות תחת הגראנדמאסטר המנוח וממנו קיבל את דרגת המאסטר. האימונים מתחלקים לשעורים מסורתיים \ קלאסים ושעורים טקטים (הגנה עצמית \ לחימת רחוב פיליפינית) ישנם גם אימוני "ספארינג" – קרבות מגע מלא תוך שימוש במקלות מרופדים ומיגון גוף וראש.

לייטנינג סיינטיפיק ארניס היא אומנות לחימה פיליפינית, נוסדה בשנת 1937 על ידי גראנדמאסטר בנג'מין לונה למה המנוח, אשר הגיע מהאי פנאיי. שיטה זו היא תערובת של טכניקות שונות שלומדו באופן בלתי פורמלי ברחביי האי. סגנון זה משלב טכניקות טרסיה, סראדה, קאדנילייה ואספדה אי דגה. שיטה זו מתמקדת בשימוש בכלי נשק: מקל (70 ס"מ), שני מקלות, סכינים, חרבות, חרב או מקל ופיגיון ביחד (אספדה אי דגה), וגם לחימת יד ריקה (לא חמושה) ועוד…  זוהי שיטה של "אספדה אי דגה סראדה" (מספרדית – חרב/מקל וסכין) והעיקרון המרכזי הוא לחימה תוך כדי יציאה מטווח הראייה של היריב ("סראדה"). השיטה שמה דגש על שימוש מהיר ועוצמתי בכלי הנשק ובעיקר במקלות.

מטרת המועדון היא להביא אומנות לחימה פיליפינית אותנטית עם בסיס מסורתי ומיינדסט מודרני.